„Nagyon jól hangzik a divattervező szakma, de sokkal összetettebb, mint gondolnánk…”
Mindig boldogan mesélek a munkámról, hiszen imádom az újságírást, aminek talán az egyik legszebb momentuma, amikor újabb és újabb tehetséges emberekkel ismerkedhetek meg, és egy kellemes beszélgetés által interjút készíthetek velük. Ezúttal egy igen fiatal, és roppant tehetséges, lendületes tervezőt szeretnék bemutatni neked Arnóczy Jankát, aki fiatal kora ellenére már jelentős sikereket tudhat maga mögött.
Mesélj, kérlek egy kicsit a kezdetekről, hogy kerültél közel a divattervezéshez?
Mindig is szerettem rajzolni, közel állt hozzám az alkotás szeretete már kicsiként is, létrehozni valami újat, kísérletezni és persze a kíváncsiság, ami miatt végül ennél a szakmánál döntöttem.
Tavaly szeptemberben Te nyerted a White Caviar 000 divattervezői pályázatát, egy csodás bőr és szőrme kabáttal, ami fantasztikus elismerése a munkádnak. A gyönyörű, nőied ruhák után mégis miért döntöttél végül a papírok mellett?
Így van, már tavaly is megjelentek az egyedi tervezésű noteszeim a ruhák mellett és idén végül ez kapott fő hangsúlyt. Nem tettem le a ruhatervezésről véglegesen, egyelőre szüneteltetem egy kis időre. Nagyon sok elismerést kaptam a verseny után is a ruhákkal kapcsolatban, azonban itthon a kiegészítő vonalban nagyobb lehetőséget tapasztaltam minden szempontból.
Milyen iskolát végeztél, ill. mit tanácsolsz a mai fiataloknak, ha erre a pályára szeretnének lépni?
A Mod’art Művészeti és Divatiskolában végeztem, itt Budapesten, divattervező szakon, ami egy három és fél éves időtartamot foglalt magában, kötelező szakmai gyakorlattal együtt. Hogy mit tanácsolok, az egy nagyon jó kédés! Nagyon jól gondolják meg, hogy mibe vágják a fejszéjüket! Lehet nagyon jól hangzik a divattervező szakma, de sokkal összetettebb, mint gondolnánk, rengeteg munka van mögötte, amit így nehéz is lenne körbeírnom és tartani kell a folyamatosan, gyorsan változó irányokat, sokat számít, ha valaki erős, karakteres egyéniség.
Mára a nevednek helye van a hazai tervezők és grafikusok között, hogy jutottál el idáig?
Elég sokoldalú vagyok, szeretek sokmindenbe belekóstolni, sokféle művészeti ágba, megfigyelni azoknak a jellegzetességét, majd idővel kialakulnak olyan kapcsolatok, amik révén ez a kör kialakul és amit fenn is kell tartani, hogy benne legyünk ebben a körforgásban.
Mikor alakult meg az Arnóczy Janka márka?
A márka indulása gyakorlatilag a diplomakollekcióval köthető egybe, az volt az első kapszulakollekcióm, amivel aztán kijutottam egy nemzetközi versenyre és gyakorlatilag az indította el a márkát.
Határozott felkérésekre is dolgozol, vagy csupán a saját ötleteidet váltod valóra a tervezőasztalod mögött?
Jellemzően a saját ötleteimet valósítom meg, de nem állok el az egyedi megrendelésektől sem.
Honnan meríted az ihletet egy-egy rajhoz, mi vagy épp ki inspirál a munkád során?
Ez nagyon változó, szinte bármi inspirál, művészetek, zene, egy utazás, egy kapcsolat, formák a hétköznapokban, ami lehet már-már megszokottnak tűnik, de megfelelő környezetben új rálátást ad és inspirál.
Milyen technikával dolgozol?
Kézi rajzok adják a minták, mintacsoportok nagy részét, melyeken számítógépen véglegesítek, Adobe Illustratorral illetve Photosoppal.
Van példaképed ebben a szakmában?
Példaképem, hmm, olyan van, akiknek kifejezetten kedvelem a stílusát, mint márka, nagy kedvenceim a külföldiek közül például a Moncler, Cavalli, Givenchy, Fendi, hazai tervezők közül Abodi Dóra és a THE FOUR munkái, de sokan vannak még. Példaképnek ha lehetne mondani, Yohji Yamamotot mondanám, múltkor hallgattam vele egy hosszú interjút és nagyon megfogott az a szellemiség, ahogyan a márkáról, az emberekről és a gondolatairól beszélt.
Mi a véleményed a hazai divatról?
Rengeteg új tervező bukkan/bukkant fel szerintem az utóbbi időkben, amit az itthoni piac nem hiszem, hogy el tud tartani, hogy külföldön is meg tudják állni a helyüket, az egy más kérdés. Vannak igényes hazai brandek, nem is egyet tudnék említeni, akik szépen illeszkednek bele az éppen aktuális trendirányokba. Egyre többen nyitottak a hazai designerek termékeire, ami szerintem pozitív, a változást tekintve.
Ma már a noteszek mellett saját tervezésű borítóval ellátott határidőnaplókat és spirálfüzeteket is kaphatunk Nálad. Mivel bővítenéd még a kínálatot a jövőben?
Mindig van valami kis újítás a noteszek formáját illetőleg, most is jöttek ki új kis minisprálos noteszek, tervezem minél inkább kiszélesíteni a választékot, receptes füzetkékkel, mini jegyzettömbökkel és még sok más szépséggel!
Hol találkozhatunk Veled, ill. a munkáiddal?
Budapesten az Open showroomban, előzetes bejelentkezés alapján, itt személyesen is találkozhatnak velem a kedves érdeklődők, illetve a balatonfüredi SET Design üzletben van lehetőség még a termékek beszerzésére!
Sok sikert Neked, és köszönöm az interjút!
Christine
További információ:
Janka Arnoczy Facebbok