Rekordszámú pályamű, sok újdonság
Bemutatkoztak A DAL 2016 műsorvezetői és zsűritagjai az A38 hajón. Az érdeklődő újságírók megismerhették a műsorral kapcsolatos újításokat, valamint az elődöntőkbe bekerült 30 produkciót.
Az immár ötödik alkalommal képernyőre kerülő dalválasztó show legfontosabb célja, hogy új, igényes és minőségi dalok szülessenek. Az előadók és az együttesek idén október 19. és november 25. között jelentkezhettek műveikkel A DAL 2016 című műsorba.
Medveczky Balázs a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. igazgatója kiemelte: „A közszolgálati médiaszolgáltatás célja a kulturális értelemben is átfogó médiaszolgáltatás nyújtása. A közmédia elkötelezett a kultúra, ezen belül kiemelten a zeneművészet támogatásában, és annak népszerűsítésében.” A beérkezett pályaművekkel és újításokkal kapcsolatban az igazgató elmondta: „Nagyon sok jó pályázat érkezett és nyugodtan kijelenthetjük, hogy erős mezőnyből kellett válogatni a szakmai zsűrinek. Új elem az idei évben, A DAL felfedezettje díj, melyet a képernyős zsűri ítél oda és A legjobb dalszöveg díja, mely a szakmai zsűri és a nézők online szavazatai alapján kerül kiosztásra.”
A DAL 2016-ra összesen 372 db pályamű érkezett. Az előszűrést egy 10 fős szakmai zsűri végezte, akik kiválasztották azt a 30 dalt, amelyek bemutatkozhatnak a nézők előtt a 3 elődöntő során. A Dunán január 23-án, szombaton startoló 2 órás műsor 3 elődöntőből, 2 középdöntőből és a fináléból fog állni, amelyre február 27-én kerül sor.
A zsűri továbbra is 4 főből áll, tagjai: Zséda, Pierrot, Frenreisz Károly és Both Miklós. A döntnökök külön-külön is kimagasló szakmai múlttal és jelennel rendelkeznek, feladatuknak tekintik, hogy segítsék minőségi magyar dalok születését, és bíznak abban, hogy a műsorban elhangzó szerzemények tovább színesítik a popzenei palettát. Az ötödik zsűritag idén is a közönség lesz.
“Ez az első alkalom, hogy Zsédát zsűritagként láthatjuk televíziós műsorban: „Örömmel vállaltam el a feladatot, hiszen egy színvonalas, és nemzetközi presztízsű műsorról van szó. Már az előzsűrizést is nagyon élveztem, jól érzem magam a többi zsűritag között és a produkció csapatában, nagy izgalommal várom a folytatást.” – mondta Zséda.
Az idei szériában, 2016-ban ingyenes lesz a szavazás A DAL applikáción, és Magyarországon elsőként, az adás ideje alatt a nézők A DAL 2016 honlapján is voksolhatnak majd kedvenc előadójúkra. Mindezek mellett a hagyományos sms szavazás is megmarad. A DAL weboldala is egy teljesen új külsőt kap, ahol hangsúlyosabb szerepet kapnak a versenyzők, az extra anyagok, és a rengeteg kulissza videó, amiket csak az online térben lehet elérni és megnézni. A műsor rajongóinak és az oldal látogatóinak pedig több interakcióval és nyereményjátékkal kedveskedik majd a megújult lap: www.mediaklikk.hu/adal
A műsort egy már jól összeszokott pár, Tatár Csilla és Harsányi Levente vezeti.
2016. január 23-án 19.30-kor kapcsoljanak a Dunára, majd az azt követő szombatokon is, hiszen megkezdődik 6 versenyen keresztül A DAL 2016, amelynek győztese kijut az Eurovíziós Fesztiválra és képviseli hazánkat Stockholmban. A 30 kiválasztott produkció címe, előadója és szerzője a csatolt mellékletben megtekinthetők.
A DAL zsűrije:
Zséda többszörös Fonogram-, eMeRTon-, és Artisjus-díjas énekesnő, a magyar könnyűzene egyik legsikeresebb női előadója. Pályáját a Cotton Club Singers formációban kezdte, 7 év után váltott szólókarrierre. Azóta 16 toplistás dal, számos nagykoncert, 3 platina és 3 aranylemez fűződik nevéhez. Hallhattuk már pop, R&B, soul, swing, de még klasszikus műfajokban is. Több film főcímdala színesíti pályáját, televíziós produkciókban is visszatérően látható. Aktív szerepet vállal társadalmi kezdeményezésekben és jótékonysági kampányokban, többek között az emlőrák elleni küzdelemben és a kapcsolati erőszak elleni kampányban is részt vett. A Nemzeti Tehetség Program mentoraként támogatja a fiatal tehetségek útját.
Frenreisz Károly a Nagy Generáció kiemelkedő zenész-zeneszerzője, három meghatározó magyar zenekarnak – a Metró, az LGT és a Skorpió – tagja, utóbbi kettőnek alapítója is. A klasszikus zenei tanulmányokat – majd a jazzbe tett rövid kitérőt – követően a progresszív rockban találta meg önmagát. Zeneszerzőként és előadóként 23 nagylemez készítésében vett részt itthon és külföldön, de komponált filmzenéket is, két és fél millió eladott hanghordozóval büszkélkedhet. Többször választották az Év Basszusgitárosának, Budapest Díszpolgára és a Magyar Érdemrend Polgári Tagozat Tisztikeresztjének kitüntetettje.
Pierrot zenei producer, játékfejlesztő kreatív agy, aki nem is annyira csendes és még kevésbé szürke háttérember. Zenei pályája 1986-ban a középiskolában indult, méghozzá a Pierrot művésznév felvételével. Ezután 10 évig takarta fél arcát (legalábbis a színpadon és a fellépéseken) a szomorúbohóc-maszk. Több tucat arany- és platinalemez, színpadi művek és játékfilmek zenéi fűződnek nevéhez. Az 1988-ban indult Danubius Rádió zenei szerkesztője volt, de készített hangszertörténeti sorozatot a közmédia számára is. Zenei munkássága mellett játékfejlesztéssel 1998 óta foglalkozik,1994-ben alapította első produkciós vállalatát Private Moon Production néven, 2000-ben pedig saját lemezkiadóját, Private Moon Records néven.
Both Miklós 34 éves korára kétszeres Fonogram díjas, Budai-díjas előadóművész és zeneszerző lett. 2015-ben megkapta az Öröm a zene díjat az év zenésze kategóriában. A Napra, valamint a Both Miklós Folkside zenekarok alapítója, a Rendhagyó Prímástalálkozó állandó szólistája. Számos hazai és nemzetközi roma integrációs workshop zenei vezetője. 2011-ben a WOMEX nyitógáláján Koppenhágában képviselte Magyarországot. A zenén keresztül folyamatosan keresi a kapcsolódást kultúrák között. Élő népzenék után kutatva járta be Kínát, Oroszországot, Iránt, Ukrajnát.
Kína hegyeiben töltött hónapokban rögzítette nagy sikerű Kínai Utazólemezét. 2014-ben mutatta be az MTVA a Tehetségkereső Both Miklóssal című sorozatot, ahol Magyarország leszakadó részeit végigjárva zenészeket kerestek a szegénységben élő közösségekben.
További információ:
A DAL
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: